# BWCM001107055N3DL8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BWCM001107055N3DL8
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bwcm001107055n3dl8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bwcm001107055n3dl8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.77 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Frequency:** 8GHz
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Inductance:** 5.3 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 35 @ 250MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.043" L x 0.028" W (1.10mm x 0.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** ±0.5nH