# BVB15/Z0000/10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BVB15/Z0000/10
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bvb15-z0000-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bvb15-z0000-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** CSA, ENEC, IMQ, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder, Twin Fused
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 33.00mm x 66.30mm
- **Switch Features:** Switch On-Off
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Voltage Rating:** 250VAC