# BUK9Y65-100E,115
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BUK9Y65-100E,115
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/buk9y65-100e-115
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/buk9y65-100e-115#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-1/1727-1777-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 19A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 100 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 5V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 14 nC @ 5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 1523 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 64W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 63.3mOhm @ 5A, 10V
- **Supplier Device Package:** LFPAK56, Power-SO8
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±10V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.1V @ 1mA