# BU-4062-M-39-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BU-4062-M-39-2
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bu-4062-m-39-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bu-4062-m-39-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
- **2nd Connector:** Test Probe
- **Cable Length:** 39.0" (990.60mm)
- **Configuration:** Banana to Test Probe
- **Contents:** 1 Lead, Red
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Material:** Silicone
- **Ratings:** IEC 1010
- **Stacking Method:** Non Stackable
- **Type:** Patch Cord
- **Voltage:** 1000V (1kV)
- **Wire Gauge:** 18 AWG