# BU-3070-C-24-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BU-3070-C-24-0
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bu-3070-c-24-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bu-3070-c-24-0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Double, Stackable
- **2nd Connector:** Alligator Clip, Insulated (2)
- **Cable Length:** 24.0" (609.60mm)
- **Configuration:** Banana to Alligator
- **Contents:** 1 Cable, Black, Black and Red Clips
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Stacking Method:** Multi-Stacking, Front and Vertical
- **Type:** Patch Cord
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** RG-58C/U, 20 AWG