# BU-2141-D-48-0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BU-2141-D-48-0
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Test Leads - Banana, Meter Interface
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bu-2141-d-48-0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bu-2141-d-48-0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/41/62/15416245-314-1607-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** Banana Plug, Single, Sheathed
- **2nd Connector:** Test Probe
- **Cable Length:** 48.0" (1219.20mm)
- **Configuration:** Banana to Test Probe
- **Contents:** 1 Lead, Black
- **Current Rating (Amps):** 20A
- **Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Ratings:** CAT II 1000V
- **Stacking Method:** Non Stackable
- **Type:** Patch Cord
- **Voltage:** 1000V (1kV)
- **Wire Gauge:** 18 AWG