# BTS-025-01-L-D-K-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BTS-025-01-L-D-K-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bts-025-01-l-d-k-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bts-025-01-l-d-k-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Socket, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.160" (4.06mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)