Part Number: BTI24-15W50D Manufacturer: Bellnix Co., Ltd. Category: Power Supplies - Board Mount Subcategory: DC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/bti24-15w50d RFQ URL: https://distyparts.com/product/bti24-15w50d#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/11/21/12112198-2277-BTI48-15S100D-ND.jpg Summary: BTI24-15W50D is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Bellnix Co., Ltd. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BTI24-15W50D is a dc dc converters from Bellnix Co., Ltd.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Approval Agency: cURus Current: 500mA, 500mA Efficiency: 90% Features: Adjustable Output, Remote On/Off Mounting Type: Through Hole Number of Outputs: 2 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating) Power (Watts): 15 W Size: 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 9.9mm) Type: Isolated Module Voltage: -15V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/bellnix-co-ltd Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-board-mount/dc-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/bti24-15w50d