# BTI24-15W50D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BTI24-15W50D
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bti24-15w50d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bti24-15w50d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 500mA, 500mA
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 9.9mm)