# BTH-050-01-F-D-A-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BTH-050-01-F-D-A-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bth-050-01-f-d-a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bth-050-01-f-d-a-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/61/66/5561661-SAM9063-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header, Outer Shroud Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.168" (4.27mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 100
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.020" (0.50mm)