# BTD48-12S100D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BTD48-12S100D
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/btd48-12s100d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/btd48-12s100d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 12 W
- **Size:** 1.41" L x 0.89" W x 0.33" H (35.9mm x 22.6mm x 8.4mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V