# BTBH50-H7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BTBH50-H7
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Terminal Blocks
- **Subcategory:** Specialized
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/btbh50-h7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/btbh50-h7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A
- **Housing Color:** Black
- **Mounting Type:** Direct Mount
- **Number of Levels:** 1
- **Number of Positions:** 7
- **Terminal:** 135.5mm
- **Termination Style:** Screw
- **Type:** Middle
- **Voltage:** 600 V
- **Wire Gauge or Range:** 14mmﾂｲ