# BT57-E51D200000000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BT57-E51D200000000
- **Manufacturer:** Sifam Tinsley Instrumentation Inc
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bt57-e51d200000000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bt57-e51d200000000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 0.551" (14.00mm)
- **Display Type:** LCD - Red Characters
- **Measuring Range:** 0 ~ 200V
- **Measuring Type:** Voltage
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 4.5
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 92.80mm x 44.10mm
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Voltmeter
- **Voltage:** 110VAC