# BT3S-M300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BT3S-M300
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Ties and Zip Ties
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bt3s-m300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bt3s-m300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/30/57/1330572-298-10369-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Bundle Diameter:** 3.00" (76.20mm)
- **Color:** Black
- **Features:** Heat Stabilized, Weather Resistant
- **Length:** 12"
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Tensile Strength:** 50 lbs (22.68 kg)
- **Width:** 0.185" (4.70mm)