# BT14-E1K181L000000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BT14-E1K181L000000
- **Manufacturer:** Sifam Tinsley Instrumentation Inc
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Panel Meters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bt14-e1k181l000000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bt14-e1k181l000000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Display Characters:** 0.551" (14.00mm)
- **Display Type:** LED - Red Characters
- **Ingress Protection:** IP50 - Dust Protected
- **Measuring Range:** 1A, 5A
- **Measuring Type:** Current
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Characters Per Row:** 4
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 92.80mm x 44.10mm