# BSV-3.3S9R5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSV-3.3S9R5M
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bsv-3-3s9r5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bsv-3-3s9r5m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 9.5A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 31 W
- **Size:** 0.94" L x 0.59" W x 0.16" H (24.0mm x 15.0mm x 4.0mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 3V