Part Number: BST12-0.7S16PCM Manufacturer: Bellnix Co., Ltd. Category: Power Supplies - Board Mount Subcategory: DC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/bst12-0-7s16pcm RFQ URL: https://distyparts.com/product/bst12-0-7s16pcm#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/77/-B/2277-BST04-0.7S16PCMDKR-ND.jpg Summary: BST12-0.7S16PCM is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Bellnix Co., Ltd. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BST12-0.7S16PCM is a dc dc converters from Bellnix Co., Ltd.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Control Features: Enable, Active High Current: 16A Efficiency: 93.5% Features: Adjustable Output, Remote On/Off Mounting Type: Surface Mount Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating) Size: 1.30" L x 0.53" W x 0.38" H (33.0mm x 13.5mm x 9.7mm) Type: Non-Isolated PoL Module Voltage: 10V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/bellnix-co-ltd Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-board-mount/dc-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/bst12-0-7s16pcm