# BST12-0.7S10PCM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BST12-0.7S10PCM
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bst12-0-7s10pcm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bst12-0-7s10pcm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 94.5%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Size:** 1.30" L x 0.53" W x 0.38" H (33.0mm x 13.5mm x 9.7mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 10V