# BSS84DW-7-F-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSS84DW-7-F-50
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bss84dw-7-f-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bss84dw-7-f-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DR/TR/5V/DRTR5V0U4S-7DIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 2 P-Channel (Dual)
- **Current:** 130mA (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 50V
- **FET Feature:** Standard
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 45pF @ 25V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 300mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 10Ohm @ 100mA, 5V
- **Supplier Device Package:** SOT-363
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2V @ 1mA