# BSI-3.3S12R0F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSI-3.3S12R0F
- **Manufacturer:** Bellnix Co., Ltd.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bsi-3-3s12r0f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bsi-3-3s12r0f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 12A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40 W
- **Size:** 2.01" L x 1.02" W x 0.42" H (51.0mm x 25.9mm x 10.7mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 4.5V