# BSE-080-01-L-D-A-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSE-080-01-L-D-A-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bse-080-01-l-d-a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bse-080-01-l-d-a-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/63/22/5563225-SAM10923-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide
- **Height Above Board:** 0.128" (3.25mm)
- **Mated Stacking Heights:** 5mm, 8mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 160
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)