# BSCQ000603033N4SHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSCQ000603033N4SHR
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bscq000603033n4shr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bscq000603033n4shr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 410mA
- **DC Resistance (DCR):** 290mOhm Max
- **Frequency:** 8.4GHz
- **Height:** 0.013" (0.33mm)
- **Inductance:** 3.4 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 14 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- **Supplier Device Package:** 0201
- **Tolerance:** ±0.3nH