# BSCL00321611R33K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSCL00321611R33K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bscl00321611r33k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bscl00321611r33k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **DC Resistance (DCR):** 600mOhm Max
- **Frequency:** 145MHz
- **Height:** 0.051" (1.30mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 25 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Tolerance:** Â±10%