# BSCL002012125R6L00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSCL002012125R6L00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bscl002012125r6l00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bscl002012125r6l00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 15 mA
- **DC Resistance (DCR):** 900mOhm Max
- **Frequency:** 32MHz
- **Height:** 0.057" (1.45mm)
- **Inductance:** 5.6 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 4MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** Â±15%