# BSCL001608088R2K00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSCL001608088R2K00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bscl001608088r2k00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bscl001608088r2k00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 5 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.5Ohm Max
- **Frequency:** 18MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 8.2 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 4MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** Â±10%