Part Number: BSCH00160808R10J00 Manufacturer: Pulse Electronics Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/bsch00160808r10j00 RFQ URL: https://distyparts.com/product/bsch00160808r10j00#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/3-/BS/553-BSCH001005058N2JCSDKR-ND.jpg Summary: BSCH00160808R10J00 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Pulse Electronics and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: BSCH00160808R10J00 is a fixed inductors from Pulse Electronics. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 300 mA DC Resistance (DCR): 1.2Ohm Max Frequency: 770MHz Height: 0.037" (0.95mm) Inductance: 100 nH Material: Ceramic Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 12 @ 100MHz Shielding: Unshielded Size: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Supplier Device Package: 0603 Tolerance: ±5% Type: Multilayer Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/pulse-electronics Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/bsch00160808r10j00