# BSB01503HA3-00CGE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BSB01503HA3-00CGE
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bsb01503ha3-00cge
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bsb01503ha3-00cge#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/44/8506447-603-2064-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 0.170 CFM (0.005m³/min)
- **Bearing Type:** Sleeve
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 30.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 150 mW
- **RPM:** 13800 RPM
- **Size:** Square - 15mm L x 15mm H
- **Static Pressure:** 0.154 in H2O (38.4 Pa)
- **Termination:** 3 Position Rectangular Connector
- **Voltage:** 3VDC
- **Weight:** 0.003 lb (1.36 g)
- **Width:** 3.50mm