# BRX1-2450-SM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BRX1-2450-SM
- **Manufacturer:** MPD (Memory Protection Devices)
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Holders, Clips, Contacts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/brx1-2450-sm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/brx1-2450-sm#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BK/-9/12/BK-912DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BR/X1/-2/BRX1-2450-SM-CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** Coin, 24.5mm
- **Battery Series:** 2450
- **Battery Type, Function:** Coin Cell, Retainer
- **Height Above Board:** 0.232" (5.90mm)