# BRT200-47RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BRT200-47RJ8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/brt200-47rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/brt200-47rj8#rfq
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 2.382" (60.50mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 200W
- **Resistance:** 47 Ω
- **Size:** 6.496" L x 1.181" W (165.00mm x 30.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%