# BRS500-20RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BRS500-20RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/brs500-20rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/brs500-20rj8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/91/20/12912059-696-1901-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Clad
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Screw Holes
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 500W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 12.992" L x 3.150" W (330.00mm x 80.00mm)
- **Temperature Coefficient:** 260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%