# BRS200-20RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BRS200-20RJ8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/brs200-20rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/brs200-20rj8#rfq
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Lead Style:** Wire Leads
- **Mounting Feature:** Screw Holes
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 200W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 5.906" L x 3.150" W (150.00mm x 80.00mm)
- **Temperature Coefficient:** 260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%