# BRC2012T1R0M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BRC2012T1R0M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/brc2012t1r0m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/brc2012t1r0m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/29/587-2903-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/29/587-2907-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 78mOhm Max
- **Frequency:** 490MHz
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%