# BR500-16RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR500-16RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br500-16rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br500-16rj8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Clad
- **Features:** Moisture Resistant, Non-Inductive
- **Height:** 1.201" (30.50mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 500W
- **Resistance:** 16 Ω
- **Size:** 13.189" L x 2.362" W (335.00mm x 60.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%