# BR300-5RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR300-5RJ8
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br300-5rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br300-5rj8#rfq
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 1.201" (30.50mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 300W
- **Resistance:** 5 Ω
- **Size:** 8.465" L x 2.362" W (215.00mm x 60.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%