# BR24G16F-3AGTE2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR24G16F-3AGTE2
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br24g16f-3agte2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br24g16f-3agte2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BU/98/73/BU9873F-GTE2DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Clock Frequency:** 1 MHz
- **Memory Format:** EEPROM
- **Memory Interface:** I虏C
- **Memory Organization:** 2K x 8
- **Memory Size:** 16Kbit
- **Memory Type:** Non-Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 8-SOP
- **Technology:** EEPROM
- **Voltage:** 1.6V ~ 5.5V