# BR231-450C1-28V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR231-450C1-28V
- **Manufacturer:** Microsemi Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br231-450c1-28v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br231-450c1-28v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 62.2 mA
- **Coil Type:** Latching, Single Coil
- **Coil Voltage:** 28VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -70°C ~ 125°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 208VAC, 28VDC - Max