# BR230-78C1-12V-009M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR230-78C1-12V-009M
- **Manufacturer:** Microsemi Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br230-78c1-12v-009m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br230-78c1-12v-009m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 153.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 3.5 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -70°C ~ 125°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 115VAC, 28VDC - Nom