# BR230-290C1-28V-017L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR230-290C1-28V-017L
- **Manufacturer:** Microsemi Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br230-290c1-28v-017l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br230-290c1-28v-017l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 96.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 28VDC
- **Contact Form:** 4PDT (4 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 5.1 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -70°C ~ 125°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 115VAC, 28VDC - Nom