# BR120-15RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BR120-15RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/br120-15rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/br120-15rj8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/91/24/12912412-696-1936-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Clad
- **Features:** Moisture Resistant
- **Height:** 0.886" (22.50mm)
- **Lead Style:** Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
- **Mounting Feature:** Brackets
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 120W
- **Resistance:** 15 Ω
- **Size:** 7.165" L x 1.614" W (182.00mm x 41.00mm)
- **Temperature Coefficient:** ±260ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%