# BQ25101HYFPR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BQ25101HYFPR
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Battery Chargers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bq25101hyfpr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bq25101hyfpr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/29/6-/23/296-23757-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Ion/Polymer
- **Battery Pack Voltage:** 4.35V
- **Charge Current:** 250mA
- **Current:** Constant - Programmable
- **Fault Protection:** Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Cells:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 125°C (TJ)
- **Programmable Features:** Current
- **Supplier Device Package:** 6-DSBGA
- **Voltage:** 6.45V