# BQ014D0224K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BQ014D0224K
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bq014d0224k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bq014d0224k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/36/60/2236606-478-2240-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 100°C
- **Size:** 0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 63V