# BPXX000404121R2T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPXX000404121R2T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpxx000404121r2t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpxx000404121r2t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.65A
- **Current Rating (Amps):** 2.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 65mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1616
- **Tolerance:** ±30%