# BPXX000303103R9M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPXX000303103R9M00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpxx000303103r9m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpxx000303103r9m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 780mA
- **Current Rating (Amps):** 950 mA
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 3.9 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1212
- **Tolerance:** ±20%