# BPXX000303101R2M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPXX000303101R2M00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpxx000303101r2m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpxx000303101r2m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 100mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1212
- **Tolerance:** ±20%