# BPSY00191576680M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSY00191576680M00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsy00191576680m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsy00191576680m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.2A
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Frequency:** 7MHz
- **Height:** 0.300" (7.62mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 100kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
- **Tolerance:** ±20%