# BPSY00191576471M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSY00191576471M00
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsy00191576471m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsy00191576471m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 730mA
- **Current Rating (Amps):** 730 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.08Ohm Max
- **Frequency:** 2.4MHz
- **Height:** 0.300" (7.62mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 100kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
- **Tolerance:** ±20%