# BPSS000807256R8M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSS000807256R8M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpss000807256r8m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpss000807256r8m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.5A
- **Current Rating (Amps):** 2.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 66.3mOhm Max
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.343" L x 0.291" W (8.70mm x 7.40mm)
- **Tolerance:** ±20%