# BPSS000807251R0T00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSS000807251R0T00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpss000807251r0t00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpss000807251r0t00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.3A
- **Current Rating (Amps):** 6.22 A
- **DC Resistance (DCR):** 14.28mOhm Max
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.343" L x 0.291" W (8.70mm x 7.40mm)
- **Tolerance:** ±30%