# BPSL00131064100MBN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSL00131064100MBN
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsl00131064100mbn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsl00131064100mbn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.3A
- **Current Rating (Amps):** 4.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Frequency:** 26MHz
- **Height:** 0.250" (6.35mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.520" L x 0.390" W (13.21mm x 9.91mm)
- **Tolerance:** ±20%