# BPSL001309113R3M00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BPSL001309113R3M00
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bpsl001309113r3m00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bpsl001309113r3m00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 25mOhm Max
- **Frequency:** 30MHz
- **Height:** 0.450" (11.43mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
- **Tolerance:** ±20%